Bliss

PILNVĒRTĪGA ELPOŠANA CAUR DEGUNU IR BŪTISKA VISA ORGANISMA VESELĪBAS SASTĀVDAĻA!

1) DZĪVĪBAI SVARĪGA FUNKCIJA: ELPOŠANA

Vieta, kur ķermenī ieplūst gaiss – deguns sasilda un mitrina sauso un auksto atmosfēras gaisu, lai padarītu to piemērotu ieelpošanai plaušās.

2) AIZSARDZĪBAS MEHĀNISMS: FILTRĒŠANA

Pirmā ķermeņa aizsargbarjera pret ārējiem stresoriem: vīrusiem, cigarešu dūmiem, piesārņojumu, alergēniem…

Deguna gļotāda, karsts un mitrs slānis, kas sasilda un mitrina gaisu, ir būtisks degunam tā funkciju pienācīgā nodrošināšanā. Slānis sastāv no gļotu dziedzeriem un vibrējošām skropstiņām, kas kalpo kā aizsargfiltrs. Gļotas uztver vīrusus un citas daļiņas, un vibrējošās skropstiņas atbrīvojas no tiem caur degunu šņaukšanas laikā vai caur rīkles galu.

3) OŽAS FUNKCIJA

Deguns ir arī ožas orgāns. Smaržas tiek uztvertas caur degunu, pirms vēl informācija tiek nosūtīta uz smadzenēm, kur tā tiek apstrādāta un tiek atpazīti dažādi aromāti kopā ar garšas sajūtām. Informācija par garšu nāk no šūnām uz mēles, taču atbilstoša aromātu un smaržu uztvere ir deguna uzdevums.

4) DEGUNS IR NOZĪMĪGS SAVSTARPĒJAI SAZIŅAI

Un visbeidzot, deguns mums palīdz saprast. Deguna blakusdobumi pilda skaņu rezonatoru lomu, pārveidojot skaņas, ko mēs radām runājot. Tādēļ pēc tā, kā runā, var pamanīt, ja kādam ir „aizlikts deguns” un saprast, kāpēc šī sajūta ikdienā ir tik nepatīkama.