Deguns tiek pakļauts dažādiem agresoriem visa gada garumā, vai tas būtu ziemā aukstuma un saaukstēšanās dēļ vai pavasarī kārtējā ziedputekšņu uzbrukuma dēļ. Pat neņemot vērā laika apstākļus, degunam ik dienu tiek uzlikts pārbaudījums. Tam jāpārvar sauss gaiss (gaisa kondicionēšana…), piesārņojums, kairinošas vielas (no automašīnām, smēķēšanas) vai saaukstēšanās, sinusīta vai alerģiskā rinīta ārstēšanai paredzētu medikamentu iedarbība, kas var padarīt deguna gļotādu sausu (vazokonstriktoru, kortikosteroīdu dēļ).

kid wiping or cleaning nose with tissue isolated on whitePirmā aizsargbarjera, tādēļ ir svarīgi rūpēties par deguna veselību.

Deguna aerosols, kas satur izotonisku sāls šķīdumu:

  • Atvieglo deguna šņaukšanu un vienlaikus atbrīvojot no patogēnām gļotām
  • Palīdz novērst infekcijas pēc sinusīta tipa saaukstēšanās
  • Veicina un uzlabo brīvu elpošanu

Vietās, kur deguna gļotāda ir novājināta atkārtotu agresoru iedarbības vai hronisku respiratoro saslimšanu dēļ (sinusīts, astma, respiratorā alerģija…), deguna iekšpuse tiek kairināta, kļūst sausa, niezoša un var veidoties sausas kreveles. Tādēļ elpošana kļūst sāpīga un deguna gļotāda vairs neveic aizsargmehānisma funkciju. Tā nekavējoties jāmitrina, lai veicinātu dziedināšanu.

BŪTISKI BĒRNIEM:

Rinofaringīts ir pirmā visizplatītākā infekciju slimība bērniem un pirmais iemesls konsultācijām pie pediatra.

  • Jaundzimušie nespēj izšņaukt degunu, taču elpo tikai caur degunu līdz 6 mēnešu vecumam. Tādēļ mazuļa deguna tīrīšana ir ļoti būtiska veselības uzturēšanai.
  • Bērniem līdz 4 gadu vecumam imūnsistēma nav pilnībā attīstījusies, tāpēc viņi daudz vieglāk saaukstējas. 2 gadu vecs bērns var saaukstēties pat 10 reizes gadā! Par laimi, situācija uzlabojas laika gaitā.

Sources:

Antibiotherapy by general route of administration in standard practice: acute rhinopharyngitis. AFSSAPS January 1999

http://www.mayoclinic.com/health/common-cold-in-babies/DS01106