Alerģija pret putekšņiem

KAS IR PUTEKŠŅI?

Abflug / Flugschirme der Pustblume beim Start

Putekšņi ir ziedošu augu reproduktīvais elements. Mikroskopiskie graudiņi rodas putekšņlapās un izkaisās kā pūderis ziedēšanas laikā

  • Pavasaris ir savvaļas un kultivēto graudzāļu laiks. Graudzāles ir liela viendīgļlapju klases augu dzimta, kuru ziedkopas ir ļoti mazas. Šai dzimtai pieder arī mauriņu un prēriju zāle, siens un labība laukos.
  • Sākot no pavasara, īpaši vasarā un rudens sākumā, ir pats veiksmīgākais apputeksnēšanās laiks daudziem salcietīgajiem zālaugiem (aptuveni 50,000 sugām), dažas sugas ir kultivētas, bet lielākā daļa ir savvaļas. Tie zaļo gan laukos, gan pilsētās. Bieži tos sauc par „nezālēm”, kad tie aug labības laukos, dārzeņu dobēs, mauriņā un citās ierīkotās dabas ainavās.

Katrai sugai, apputeksnēšanās ir atkarīga no ģeogrāfiskajiem un klimatiskajiem apstākļiem. Putekšņi, ko pārnēsā vējš, sastopami galvenokārt ārpus telpām, taču tie var iekļūt arī dzīvojamajās mājās un citās iekštelpās.

PRAKTISKI IETEIKUMI PUTEKŠŅU IZPLATĪBAS IEROBEŽOŠANAI:

man lying on grass at sunny dayNav nepieciešamības palikt mājās, norobežotās telpās, jo jūs varat paredzēt riskus un izvēlēties piemērotu vietu un laiku brīvdienām, kā arī veikt piesardzības pasākumus:

  • Ieviesiet dažādību dārzā, izvairoties no stādījumu sugām, kas visbiežāk izraisa alerģijas (ciprese, tūja, bērzs).
  • Ja ārpus mājas dodaties bez cepures, putekšņi var uzkrāties jūsu matos. Izmazgājiet matus pirms došanās gulēt: tas novērsīs gulēšanu putekšņos katru nakti.
  • Vēdiniet mājokli, ieteicams agri no rīta, vēlu vakaros vai lietus laikā: šajā laikā alergēnu izplatība gaisā ir mazāka.
  • Izvairieties paši pļaut zāli putekšņu sezonas laikā vai valkājiet aizsargbrilles un masku.
  • Izvairieties putekšņu sezonā žāvēt veļu ārā. Putekšņi uzkrājas mazgātajā veļā un vēlāk izplatās iekštelpās.
  • Izvairieties braukšanas laikā ļaut gaisam ieplūst automašīnā.

 

Avots:

Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé (AFSSAPS), Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, rhinite et conjonctivite allergiques de l’adulte, juin 2008.
(The French Agency for Sanitary Security of Health Products (AFSSAPS). Treating yourself with over-the-counter available medicines, adults’ allergic rhinitis and conjunctivitis, June 2008.)
http://ansm.sante.fr/var/ansm_site/storage/original/application/e25dc9b71ff4e765c75d85f804c1b2a1.pdf